EUMM: ხურჩაში მომხდარი მკვლელობა საფუძვლიანად უნდა იქნეს გამოძიებული
ხურჩა-ნაბაკევის ე.წ. საზღვარზე მომხდარ მკვლელობასთან დაკავშირებით, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია განცხადებას აქვეყნებს. საერთაშორისო ორგანიზაცია მხარეებს მოუწოდებს, თავი შეიკავონ ისეთი ქმედებებისგან, რამაც შესაძლოა სიტუაციის ესკალაცია გამოიწვიოს.
"ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია გმობს ამ ფატალურ შემთხვევას. ჩვენ ვუსამძიმრებთ და თანადგომას ვუცხადებთ დაღუპულის ოჯახს.
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია იმყოფება ადგილზე, აკვირდება ვითარებას, აგროვებს ინფორმაციას და მას ევროკავშირის ინსტიტუტებსა და ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებს გადასცემს. მისია დარჩება ადგილზე იქ სადაც ამისი საჭიროება იქნება, მანამ სანამ მოცემული საჭიროება შენარჩუნდება.
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია მოუწოდებს უმოკლეს ვადაში ჩატარდეს საფუძვლიანი გამოძიება და მოუწოდებს ყველა მხარეს თავი შეიკავონ ისეთი ქმედებებისგან, რომელთაც შესაძლოა სიტუაციის ესკალაცია გამოიწვიონ.
თავად მოცემული ინციდენტი კი დამატებით მიუთითებს ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის ფარგლებში გამართული შეხვედრების სასწრაფო აღდგენის გადაუდებელ აუცილებლობაზე," - ნათქვამია განცხადებაში.
ცნობისთვის, სამეგრელო-აფხაზეთის ადმინისტრაციულ საზღვართან მკვლელობა გუშინ, 19 მაისს მოხდა. თვითმხილველების თქმით, გიგა ოთხოზორია დე ფაქტო აფხაზეთის საბაჟოს თანამშრომელმა ურთიერთშელაპარაკების ნიადაგზე ცეცხლსასროლი იარაღით მოკლა. გარდაცვლილს 6 ტყვია აქვს მოხვედრილი.