დაწყებითი - 6 წელი - I-VI კლასები
საბაზო - 4 წელი - VII-X კლასები
საშუალო - 2 წელი - XI-XII კლასები
ახალი კანონით, საბაზო განათლების ეტაპი 1 წლით იზრდება და 4 წლით განისაზღვრება, საშუალო განათლება კი მცირდება 2 წლამდე, ხოლო სრული ზოგადი განათლება კვლავ 12-წლიანი იქნება.
"საკმაოდ მაღალია იმ მოსწავლეთა რაოდენობა, რომლებიც სკოლას მე-9 კლასის შემდეგ ტოვებენ (3 200-მდე მოსწავლე 2023 წელს), ხოლო მათი შრომის ბაზარზე დასაქმების პერსპექტივა ძალიან დაბალია - 9 კლასის დამთავრებით მიღებული ცოდნიდან და ასაკიდან გამომდინარე, ვინაიდან სკოლაში შესვლის ასაკი 6 წელია, ხოლო "შრომის კოდექსის" თანახმად, ფიზიკური პირის შრომითი ქმედუნარიანობა წარმოიშობა 16 წლიდან", - აღნიშნავს განათლების სამინისტრო.
კანონპროექტის ავტორები აღნიშნავდნენ, რომ მზარდია მოსწავლეთა ისეთი რისკების წინაშე დადგომის ალბათობა, როგორიცაა ბავშვთა ქორწინება, ასაკის შეუსაბამო დასაქმება, ტრეფიკინგი, კანონსაწინააღმდეგო ქმედებები და არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების სისტემაში მოხვედრა და სხვა.
სამინისტროს განმარტებით, კანონპროექტის მიღების შედეგად, მოსწავლეები უფრო მომზადებულები იქნებიან ზოგადსაგანმანათლებლო და პროფესიულ სასწავლო დაწესებულებებში სწავლის გაგრძელების თვალსაზრისით.
კარგი იდეა წარმატებული ბიზნესის დასაწყისია, მაგრამ მხოლოდ იდეა საკმარისი არ არის.
სექციური დივანი ხშირად მისაღები ოთახის მთავარი აქცენტია.
იმუნოლოგიური კვლევები გამოიყენება იმუნური სისტემის მუშაობის შესაფასებლად.
19 / თებერვალი 2026
სამეგრელოში დღემდე ამბობენ „გეკულა არის და არ ეგების“.
12 / თებერვალი 2026
დღევანდელ გადაცემაში საუბარია „ცხრა“-ზე, რომელიც მეგრულ კულტურაში საკრალურ რიცხვად მიიჩნეოდა.
06 / თებერვალი 2026
«« თებერვალი 2026 »»