აფხაზეთი და სამხრეთ ოსეთი საქართველოს არ დაუბრუნდება, - ზატულინი
„ამ მატარებელმა დიდი ხნის წინ ჩაიარა. აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის საქართველოში დაბრუნება არ მოხდება“, - ამის შესახებ რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დსთ-ს საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველმა მოადგილემ, კონსტანტინ ზატულინმა განაცხადა.
„რუსეთი არავითარ გავლენას არ იქონიებს რესპუბლიკების გადაწყვეტილებებზე, რისი იმედიც, შეიძლება, ვინმეს ჰქონდეს. ჩვენ სრულიად განსხვავებული მორალი და დამოკიდებულება გვაქვს აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის აღიარების მიმართ. რაიმე გეგმა, რომელიც ამ გადაწყვეტილებას შეცვლის, არ არსებობს და არც იარსებებს", - განაცხადა მან.
ზატულინის მტკიცებით, აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკები “საქართველოსთან ურთიერთობების გაუმჯობესებას თავიანთ დამოუკიდებლობას არ შესწირავენ”.
ის ბიძინა ივანიშვილისა და "ქართული ოცნების" იმ განცხადებასაც გამოეხმაურა, რომელიც 2008 წლის ომისთვის ბოდიშის მოხდას და ტერიტორიული მთლიანობის აღდგენას ეხება.
"წინასაარჩევნოდ მმართველმა პარტია "ქართულმა ოცნებამ" ახალი მიდგომა აირჩია. კერძოდ, ოსების წინააღმდეგ ბოდიშის მოხდა, 2008 წლის სააკაშვილის აგრესიის გამო. ეს არა მხოლოდ საერთაშორისო, არამედ შიდა პოლიტიკური მიზეზების გამო ითქვა. ისინი ცდილობენ, ამომრჩევლების ყურადღება იმაზე მიაპყრონ, რა ჩიხშიც სააკაშვილმა აგრესიით შეიყვანა ქვეყანა", - თქვა ზატულინმა და დასძინა, სოხუმი და ცხინვალი „საქართველოსთან ურთიერთობის გაუმჯობესებას თავიანთ დამოუკიდებლობას არ შესწირავენ“.
საქართველოს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონები რუსეთმა 2008 წლის აგვისტოს ომის შემდეგ დამოუკიდებელ ქვეყნებად აღიარა, იმავე წლის სექტემბერში ნიკარაგუამ ცნო აფხაზეთის დამოუკიდებლობა, 2009 კი ვენესუელამ და ნაურუმ, ხოლო 2018 წელს - სირიამ.